Tieto stránky využívajú súbory cookies. Prečítajte si informácie o tom, že ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Váš sprievodca starostlivosti o pleť – takto sa starajte o svoju pleť

Váš sprievodca starostlivosti o pleť – takto sa starajte o svoju pleť
 Ešte predtým, ako vám prezradíme výsledok testu, mali by ste vedieť, že aj vaša pleť je jedinečná. 

Vo všeobecnosti poznáme 4 základné kategórie typu pleti.

 • Mastná pleť: Lesklá, jemná na dotyk, vyznačuje sa širokými upchatými pórmi, často ju pokrývajú čierne bodky, vyrážky a akné. Pri starostlivosti o pleť je veľmi dôležité dbať na to, aby ste nepoužívali prípravky, ktoré pleť príliš vysušujú. Ideálne je vyhýbať sa prípravkom s vysokým obsahom alkoholu. Tieto prebytočný tuk síce na pár minút vysušia, no pre pokožku je to šok, a následne začne produkovať o niečo viac mazu.
   
 • Suchá pleť: Na dotyk je drsná a napätá, často sa šúpe a svrbí. Žiaľ, tento typ pleti je náchylnejší na vznik vrások. Myslíme si, že poznáte ten pocit, keď pleť svrbí a je napnutá. INTENZÍVNA hydratácia je pre váš typ pleti kľúčová. Dbajte tiež na dostatočný príjem tekutín, pretože dôvodom týchto nepríjemných symptómov môže byť aj nedostatok tekutín. 
   
 • Zmiešaná pleť: Povrch zóny T (čelo-nos-brada) je zvyčajne mastná, zatiaľ čo zvyšok tváre má tendenciu vykazovať známky suchej alebo normálnej pleti. Nemáte ľahkú úlohu, pretože sa musíte starať o dva úplne odlišné povrchy pleti súčasne. Ale nezúfajte, lebo ak viete ako sa správne starať o zmiešanú pleť, môžete dosiahnuť skutočne veľkolepé výsledky. Používajte ľahké gélové produkty, dbajte na pravidelnú hydratáciu a vyhýbajte sa prípravkom so zložkami, ktoré pleť príliš vysušujú.
   
 • Normálna pleť: Gratulujeme vám, patríte k šťastlivcom, lebo vaša pleť zjavne netrpí žiadnymi vážnymi problémami. Nemáte akné ani vyrážky, a netrápi vás ani nepríjemný pocit pálenia a svrbenia. Napriek tomu, dôkladná hydratácia a čistenie je pre vašu pleť rovnako dôležitá, ako pre ostatné typy pleti. Škodlivé vplyvy životného prostredia (napríklad smog) pôsobia nepriaznivo aj na vašu pleť. Správna a dobrá starostlivosť je mimoriadne dôležitá, a pomáha zachovať zdravie, krásu a lesk vašej pleti.
   
 • Zrelá pleť: nie je základným typom. S pribúdajúcim vekom sa štruktúra pleti mení, znižuje sa jej pružnosť, pevnosť, stráca žiarivý vzhľad a zvyšuje sa množstvo vrások. Zrelou pleťou sa stávajú všetky vyššie vymenované typy pleti. Pri zrelej pleti je dôležité používať také výživné prípravky proti starnutiu, ktoré sú vhodné pre základný typ Vašej pleti.
   

Ak ste náš test ešte nevyplnili, tak to urobte teraz a zistite, ku ktorému typu patríte. Vďaka tomu budete presne vedieť, že ktorý produkt si máte zaobstarať a nebudete používať také prípravky starostlivosti o pleť, ktoré ju môžu aj poškodiť.

 

Nezabudnite, že pre správnu starostlivosť o pleť sú nasledovné 3 základné kroky nevyhnutné: čistenie, tonizácia, hydratácia. Keď sa vám stanú súčasťou každodennej rutiny, uvidíte, že sa vám pleť odvďačí.
 

3 základné kroky správnej starostlivosti o pleť

1.   Čistenie
Vašej pleti už aj to spraví dobre, keď si ju dôkladne umyjete vlažnou vodou, ale myslite na to, že by aj vaše oblečenie vyzeralo úplne inak, keby ste na jeho pranie používali iba vodu.
Pleť by sa mala čistiť dvakrát denne. Kým večer je potrebné odstrániť z pleti denný krém, make-up a nečistoty z vonkajšieho prostredia (smog, dym atď.), ráno sa z nej odstraňujú zvyšky nočného krému, počas noci vylučované nečistoty a kožný maz.

2.    Tonizovanie
Na tonizovanú pleť stačí naniesť menej krému, pretože sa oveľa rýchlejšie a lepšie vstrebe. Použitím pleťového tonika pripravíte svoju pleť na príjem vyživujúceho pleťového krému
Pleťové toniká tonizujú, zvlhčujú a upravujú PH pokožky. Mnohí tento krok vynechávajú, aj keď práve toniká sú vhodné na to, aby odstránili z pleti aj posledné zvyšky nečistôt a zvyšky pleťového mlieka.

3.    Hydratácia
Mnohí si myslia, že mastná pleť so sklonom k ​​akné nepotrebuje hydratáciu. Všetky typy pleti potrebujú hydratáciu, len s prípravkami s rôznym zložením. Kým pre suchú pleť sú vhodné sýtejšie pleťové krémy, pre zmiešanú a mastnú pleť zase gélové krémy.
Dôkladne vyčistenej pleti treba dodať vitamíny a minerály, preto by ste mali používať denné a nočné pleťové krémy. Zatiaľ čo denný krém zabezpečí pleti pružnosť a hydratáciu, nočný krém regeneruje a vyživuje pleť počas spánku.

 

Doplnková starostlivosť o pleť

Ak chcete mať zdravú, krásnu a hodvábnu pleť, okrem každodennej rutinnej starostlivosti o pleť odporúčame ešte ďalšie riešenia. Ktoré sú to?

Exfoliácia
Horná vrstva pokožky sa kompletne obnovuje približne každých 28 dní. Odumreté šupinky kože spôsobujú, že pleť vyzerá nerovnomerne a sivo, preto ich treba pravidelne odstraňovať.   

Na výber máte dva druhy prípravkov – granulovaný peeling alebo jemný chemický peeling.

Pomocou granulovaného peelingu sa ľahko a účinne zbavíte týchto odumretých kožných buniek, a zároveň vďaka obsahu avokádového oleja svoju pleť okamžite hydratujete.

Je dôležité vedieť, že na pleť so sklonom k ​​akné a vyrážkam by sa nemal používať granulovaný peeling – pretože drobné zrniečka rozotierajú baktérie na tvári, a následne spôsobia ďalšie akné. Suchú, šupinatú pleť aj ten najjemnejší granulovaný peeling dokáže poškodiť.

Aby ste predišli problémom, používajte jemný chemický peeling s obsahom ovocných kyselín. Peeling naneste na pokožku v tenkej vrstve a po 10 minútach zmyte. Ide o jemný peeling s nízkym obsahom ovocných kyselín, vďaka čomu je ideálny na domáce použitie. Odporúčame používať raz týždenne.

Pleťová maska
Doprajte svojej pleti osviežujúci zážitok, používajte pleťové masky aspoň raz týždenne. Kvalitná maska doplní vašu pleť vitamínmi a minerálmi, zjemní ju a po použití sa zaručene budete cítiť, ako by ste vykročili z dverí kozmetického salónu.

Na regáloch obchodov nájdete veľké množstvo pleťových masiek. Masky Yamuny sú špeciálne a jedinečné v tom, že si ich pred každým použitím čerstvo namiešate, neobsahujú žiadne konzervačné látky, a aj trvanlivosť si zachovajú veľmi dlho.

Použitie: K prášku pridajte vlažnú vodu, aby ste získali dobre rozotierateľný gél. Na výrobu pleťovej masky potrebujete 8 gramov (asi 2 vrchovaté čajové lyžičky) prášku a 24 gramov (24 ml) vlažnej vody. Po pridaní vody miešajte rýchlymi pohybmi, kým až kým hmota nebude hladká a bez hrudiek. Pripravenú pleťovú masku čo najskôr naneste v hrubej vrstve na vyčistenú pleť, nechajte 10-12 minút schnúť a potom ju stiahnite z tváre.