Tieto stránky využívajú súbory cookies. Prečítajte si informácie o tom, že ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Lexikón účinných látok

Vitamín A

INCI názov: Retinyl Palmitate

Palmitát retinolu je istý druh retinolu, ktorý slúži pre udržanie trvanlivosti buniek organizmu. V kozmetickom priemysle slúži ako zásobník, s výhodou, že po vstrebaní sa odbúra opäť na retinol a nakoniec kyselinu retinolovú. V závislosti od svojej funkcie uľahčuje oddelenie epiteliálnych buniek v pokožke a vlasoch, aby nové bunky mohli ľahšie vznikať a tým "osviežovali" pokožku alebo vlasy.

 

Výťažok z aceroly

INCI názov: Malpighia Punicifolia Fruit Extract

Acerola je bohatá na vitamín C a obsahuje ďalšie vitamíny, karotenoidy a bioflavonoidy, ktoré podobne ako vitamín C majú antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty spomaľujú procesy starnutia pokožky viazaním voľných radikálov.

 

Allantoín

INCI názov: Allantoin

Extrakt z kostihoju čierneho je už dlho súčasťou lekárskeho a kozmetického oboru. Zlúčenina, ktorú nemožno v prírodnej forme nájsť v ľudskom tele (pretože jej enzým, ktorý ju produkuje, nie je prítomný v organizme primátov), jej schopnosť kondicionovať pokožku je známa a uznávaná na celom svete. Je vedecky dokázané, že vonkajšie používanie môže znížiť zápalové a svrbivé kožné problémy. Okrem toho pomáha vysušenej a popraskanej podráždenej pokožke tým, že zvyšuje jej schopnosť viazať vodu, čím obnovuje jej hydratáciu a zmäkčuje ju.

 

Výťažok z aloe

INCI názov: Aloe Ferox Leaf Extract

Aloe vera pochádza z Južnej Afriky, ale pestuje sa v mnohých častiach sveta (India, Čína, Egypt), a tiež ako okrasná rastlina. Obsahuje látky podobné gélu a živici, ako napríklad emodín. Rastlinné gély sú viacmolekulové polysacharidy. Obidva materiály majú antiseptické a protizápalové vlastnosti. Medzi ďalšie účinky extraktu patrí sťahovanie rán pri hojení, hydratácia horných vrstiev pokožky, ľahko sa vstrebáva.

 

Výťažok z arniky

INCI názov: Arnica Montana Flower Extract

Výťažok z kvetu arniky je známou liečivou látkou v ľudovom liečiteľstve. Môže pomôcť pri liečbe zápalových bolestí, odrenín, bolestí pri výronoch. Má dezinfekčný a stimulujúci účinok.

 

Babassový olej

INCI názov: Orbignya Oleifera Seed Oil

Olej vyrobený z ovocie palmy babassu, bohatý na kyselinu laurilovú. Rýchlo sa vstrebáva do pokožky, pokožka ostáva po ňom zamatová bez toho pocitu mastnoty. Hydratuje, vyhladzuje, zmäkčuje, udržuje pokožku a vlasy, chráni pred škodlivými účinkami vonkajšieho prostredia. Je schopný regenerovať suchú pokožku, ale priaznivo vplýva na mastnú, exematickú pokožku.

 

Betaín

INCI názov: Betaine

Dve z jeho najdôležitejších vlastností sú hydratácia (má vyššiu účinnosť ako glycerín) a ochrana pred podráždením. Z dôvodu tohto ochrany pred podráždením sa používa aj na potláčanie / zmiernenie účinku iných dráždivých zložiek.

 

Mätový olej

INCI názov: Mentha Piperita Oil

Vynikajúcou účinnou zložkou oleja z mäty piepornej je mentol. Je to esenciálny olej, ktorý je známy a používaný kvôli dezinfekčnému účinku, tiež zmierňuje podráždenie, chladí nervové vlákna.

 

Živica z Boswellia Serrata

INCI: BOSWELLIA SERRATA GUM

Aktívna zložka extrahovaná z kadidlovníka indického: upokojuje pokožku, zmierňuje začervenanie pokožky.

 

Vitamín C

INCI názov: Sodium Ascorbate

Má antioxidačné vlastnosti, viaže starnúce radikály urýchľujúce starnutie pokožky, chrániac tak pokožku pred škodlivými účinkami vonkajšieho prostredia. Pomáha tvorbe kolagénu v pokožke, následkom čoho sa pokožka stáva pevnejšou a pružnejšou.

 

Rebríček obyčajný / Výťažok z rebríčka obyčajného

INCI názov: Achillea Millefolium Flower/Leaf/Stem / Achillea Millefolium Flower/Leaf/Stem Extract

Najznámejším spomedzi rebríčkovcov je rebríček obyčajný - a to natoľko, že keď o ňom hovoríme bežne, takmer každého napadne práve tento. Esenciálny olej z neho obsahuje chamazulén (organická aromatická zlúčenina), ktorý pôsobí protizápalovo, dezinfekčne a má tiež mierne obrusujúci účinok. Vzhľadom na obsah betaínu zvyšuje schopnosť vrchnej vrstvy pokožky viazať vodu.

 

Medovka / Výťažok z medovky

INCI názov: Melissa Officinalis Leaf Powder / Melissa Officinalis Leaf Oil

Medovka pochádza zo Stredomoria a Západnej Ázie. Starí Gréci ju používali ako prví, v kláštoroch bola považovaná za dôležitú liečivú rastlinu. Medzi dôležité účinné zložky patria esenciálne oleje, flavonoidy a terpénové zlúčeniny. Hlavnými účinkami medovky sú: schopnosť ukľudniť, zmierniť napätie a zápaly, resp. má vysoký obsah antioxidantov.

 

Olej z citrónovej kôry

INCI názov: Citrus Limon Peel Oil

Esenciálny olej získaný z kôry citróna lisovaním, s osviežujúcim a tonizujúcim účinkom.

 

Vitamín E

INCI názov: Tocopherol

Vitamín E, tiež známy ako tokoferol, zvyšuje vlhkosť, jemnosť a hladkosť pokožky. Okrem toho chráni pred slnečným žiarením. Zohráva dôležitú úlohu pri zabránení tvorby voľných radikálov. Voľné radikály sa môžu tvoriť aj v pokožke vplyvom slnečného žiarenia a tým poškodzujú štruktúru pokožky. Starnutie pokožky a vznik rakoviny kože je čiastočne výsledkom práve toho. Používa sa v kozmetických prípravkoch ako vitamín zabraňujúci starnutiu pokožky. Vo vysokej koncentrácií (2-5%) je možné ho aplikovať na ochranu buniek, má vitalizujúci účinok.

 

Výťažok z kostihoja čierneho

INCI názov: Symphytum Officinale Root Extract

Extrakt z alantoínu, vyrobený z koreňa kostihoja čierneho, je celosvetovo uznávaným liečivým prípravkom. Vďaka obsahu alantoínu dokáže zmierniť zápal, podráždenie a dokonca prospieva aj tvorbe nových povrchových buniek.

 

Čierne ríbezle (RIBES NIGRUM)

INCI názov: Ribes Nigrum Fruit

Extrakt z dužiny a semien čiernych ríbezlí obsahuje veľmi cenné látky. Dužina ovocia je bohatá na flavonoidy, ktoré sú známe svojím účinkom posilňujúcim mikroobeh a krvné cievy. Semená sú bohaté na gama linolenové kyseliny (omega-6), ktorá je jednou zo základných zlúčenín, ktoré posilňujú bunkové steny a zohrávajú dôležitú úlohu pri hydratácii pokožky.

 

Výťažok z granátového jablka

INCI názov: Punica Granatum Fruit Extract

Extrakt z granátového jablka je plný antioxidantov, ktoré vlhkosť pokožky a pomáhajú každodenne udržiavať pokožku sviežu, pevnú a zamatovú. Vďaka obsahu vitamínu C granátového jablka prispieva k tvorbe kolagénu a elastínu, čím prispieva k udržaniu pružnosti pokožky. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov chráni pred vonkajšími vplyvmi.

 

Liečivé bahno

INCI názov: Limus

Bahno je prírodná látka, ktorá sa tvorí počas biologických a geologických procesov desiatky tisíc rokov. Je bohaté na organické a minerálne látky a má termoizolačné vlastnosti. Práve vďaka týmto vlastnostiam je používané na liečebné a kozmetické účely. Má čistiaci, detoxikačný účinok, dopĺňa organizmus minerálnymi látkami. Pomáha pri obnove kožných buniek, čím zmierňuje zápal a príznaky starnutia.

 

Ovocné kyseliny, AHA kyselina

INCI názvy: Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Saccharum Officinarum Fruit Extract, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Citrus Limon Fruit Extract, Acer Saccharum Extract

Ovocné kyseliny použité v produktoch sú rastlinného pôvodu: extrakt z čučoriedok, cukrovej trstiny, javorového sirupy, citrónu a pomaranča.

Hlavné zložky:

- Kyselina glykolová - preniká hlbšie vďaka menšiemu rozmeru, zabezpečuje mäkkosť pokožky.

- Kyselina mliečna - hydratuje.

- Kyselina citrónová - stimuluje syntézu kolagénu.

- Kyselina jablčná a vínna - upravuje elasticitu pokožky.

Tieto látky pomáhajú v podstate v olupovaní pokožky. Vďaka búraniu chemických väzieb odumretých buniek sa tieto ľahšie odstraňujú zo spodných vrstiev pokožky. Okrem toho sú schopné vytvárať priaznivý smer pre procesy výmeny bunečných látok, čím udržujú mladistvý a zdravý vzhľad pokožky.

 

Kyselina hyalurónová

INCI názov: Sodium Hyaluronate

Kyselina hyalurónová sa nachádza už aj v organizme novorodencov, avšak s rastúcim vekom sa neustále znižuje jeho množstvo v organizme. Jeho úloha v pokožke a kĺbovej tekutine je významná. Udržuje hladinu vody v pokožke, jej nedostatok spôsobuje starnutie pokožky.

 

Ychtiol

INCI názov: Ichtammol

Ichtyol je hustá látka olejovej konzistencie, získaná z bridlice nazývanej ichtyolit, destiláciou a ďalšími procesmi. Bridlice sú bohaté na pozostatky morských živočíchov. Vďaka svojmu protizápalovému, antiseptickému, upokojujúcemu účinku regulujúcemu funkciu mazovej žľazy sa dlhodobo používa na liečbu mastnej, aknóznej a exematickej pokožky.

 

Jogurtový prášok

INCI názov: Yogurt Powder

Jogurtový prášok, ako kozmetická látka, dokáže zabezpečiť pokožke bielkoviny, laktózu (mliečny cukor) a vitamíny. Pomáha zlepšovať schopnosť pokožky viazať vodu.

 

Kakaové maslo

INCI názov: Theobroma Cacao Seed Butter

V poslednej dobe sa kakaové maslo (právom) teší veľkej obľube. Je to tuku podobná látka získaná z pražených kakaových bôbov. Na použitie na kozmetické účely ho oprávnilo to, že vďaka obsahu antioxidantov pomáha zabrániť ničeniu buniek spôsobeného voľnými radikálmi, čím chráni pleť pred predčasným starnutím. Naše produkty s obsahom kakaového masla vytvoria po nanesení tenkú ochrannú vrstvu, ktorá jednak prispieva k udržaniu vlhkosti pleti, a tiež môže poskytnúť ochranu proti vonkajším vplyvom. Z toho vyplýva, že môže byť vhodné na liečbu suchej pleti a pleti s ekzémom, alebo na pokožku potrápenú slnečnými lúčmi.

 

Dúška tymianová

INCI názov: Thymus Vulgaris Leaf / Thymus Vulgaris Oil

Dúška tymianová je na celom svete známa liečivá rastlina, často sa používa pri prechladnutí a iných ochoreniach dýchacích ciest. V roku 1719 objavil Neumann Caspar hlavnú účinnú látku jeho esenciálneho oleja, tymol, ktorý je silným antiseptickým (dezinfekčný) terpenoidom (derivát terpénu pozostávajúci z izoprénových jednotiek [C5H8]n, na ktoré sa môže viazať niekoľko funkčných skupín). Nachádza sa v ňom aj karvakrol, konštitutívny izomér tymolu (pri rovnakých vzorcoch je poradie pripojenia tvoriacich atómov odlišné), ktorý má tiež dezinfekčný účinok.

 

Gáfor

INCI názov: Camphor

Gáfor je organická zlúčenina, možno ju nájsť aj v rozmarínovom oleji. Má podobné vlastnosti ako mentol, antimikrobiálny s efektom znižovania pocitu podráždenia, chladivým efektom, miernym anestetickým účinkom. Známa účinná látka v ľudovom liečiteľstve.

 

Kvet kamilky

INCI názov: Chamomilla Recutita Flower

Zbiera sa vo voľnej prírode alebo zo sadeníc. Jej kvety sa zbierajú vtedy, kedy stoja biele lupienky kvetov ešte vodorovne. Účinné látky jej kvetov: esenciálny olej, ktorého farba má modrý nádych, získaný z tarazulenu vytvoreného počas destilácie; ďalšie účinné látky esenciálneho oleja: bisaboloidy a oxidy bisabololu. Flavonoidy sú neprchavé účinné látky, ich glykozidy, kumaríny, sú pektínu podobné mukózne látky.

 

Deriváty aminokyselín s obsahom síry (bielkovinový prekurzor) účinná látka na mastné vlasy

INCI názov: Lysine Carboxymethyl Cysteinate / Lysine Thiazolidine Carboxylate

Tieto dve organické zlúčeniny sú aminokyseliny s obsahom síry, ktoré sa vyrábajú synteticky. Liečivý decht s obsahom síry sa na liečbu kožných problémov používal už dávnejšie. Tieto látky syntetizujú preto, aby nimi bolo možné dosiahnuť podobný účinok, pričom zároveň ostanú priateľské k pokožke, a nebudú ani vzhľadom ani vôňou odpudzujúce. Regulujú množstvo sekrétu produkovaného mazovými žľazami, (ktoré sú ovplyvnené kvasnými baktériami) v prípade nadprodukcie ju zmierňujú. Môže sa používať na zapálenej pokožke (seborrhea), hoci aj na vlasovej pokožke, nedráždi.

 

Výťažok z kofeínu

INCI názov: Coffea Arabica Seed Extract

Tento druh kávy pôvodom z Etiópie, nazýva sa aj divou kávou, druhy kávy, ktoré sa dnes používajú na konzumáciu, sú už výsledkom kríženia jednotlivých druhov. Plodom je kávový bôb, z ktorého sa extrakt vyrába. Obsahuje značné množstvo kofeínu (C8H10N4O2), ktorý má antioxidačné vlastnosti, resp. protizápalové účinky, znižuje začervenanie, stimuluje funkcie biologicky aktívnych oblastí, pretože vďaka svojmu účinku uvoľňuje hladké svalstvo, čím rozširuje krvné cievy.

 

Kolagén

INCI názov: Collagen

Kolagén je látka podobná bielkovine, vyskytujúca sa v organizme vo veľkom množstve. Nachádza sa v koži a v kožných bunkách, vyplňuje ich forme kolagénových vlákien. Tieto kolagénové vlákna sú vo veľkej miere zodpovedné za pevnosť a pružnosť pokožky. Pribúdajúcim vekom klesá množstvo kolagénu v organizme, resp. kolagénové vlákna sa vplyvom životného prostredia poškodzujú. V dôsledku toho pokožka stráca svoju pružnosť a tonicitu, začína ovísať, objavia sa vrásky. Doplnením kolagénu môže byť tento proces spomalený, pokožka si zachová svoju pevnosť a mladistvý vzhľad.

 

Nechtík lekársky

INCI názov: Calendula Officinalis Flower

Nechtík lekársky má dlhú tradíciu. Nachádzal sa nielen v záhradách kláštorov, ale používal sa aj v kruhu ľudu na ťažkosti rôzneho druhu. Esenciálne oleje, ktoré majú antibakteriálny účinok, zabezpečujú jeho intenzívnu arómu, saponíny nechtíka majú zase protizápalový účinok.

 

Účinná látka proti tvorbe lupín

INCI názov: Lysine Carboxymethyl Cysteinate / Lysine Thiazolidine Carboxylate

Tieto dve organické zlúčeniny skrývajú aminokyseliny obsahujúce síru, ktoré sa vyrábajú umelo. Liečivý decht s obsahom síry sa už dávno používa na liečbu kožných problémov. Tieto látky sa syntetizujú preto, aby nimi bolo možné dosiahnuť podobný účinok, pričom zároveň ostanú priateľské k pokožke a nie sú odpudzujúce ani vzhľadom, ani vôňou. Regulujú množstvo mazu tvoreného mazovými žľazami, (ktoré sú ovplyvnené kvasnými baktériami) v prípade nadprodukcie ju zmierňujú. Môže sa používať na zapálenej pokožke (seborrhea), hoci aj na vlasovej pokožke, nedráždi.

 

Levanduľový olej

INCI názov: Lavandula Angustifolia Oil

Levanduľový olej je esenciálnym olejom levandule lekárskej (Lavandula officinalis). Jeho hodnota sa určuje podľa množstva obsahu linalylacetátu (min. 35%). V modernej fytoterapii sa používa proti reumatickým problémom do kúpeľa, na vmasírovanie a ako masážny olej. Zložky levandule pozitívne vplývajú na centrálny nervový systém, aj pri aromaterapeutickom použití esenciálneho oleja, aj pri použití do kúpeľa. Vďaka známemu upokujúcemu a uvoľňujúcemu účinku pomáha pri zaspávaní, a tiež zabezpečuje dlhší spánok, pri vdychovaní priaznivo vplýva na náladu a duševný stav. Pri migrenóznej, kŕčovitej bolesti hlavy je vhodné ho vmasírovať, na zmiernenie melanchólie, depresie, sa používa ako prísada do kúpeľa alebo ako krém. Olej z levandule sa pri starostlivosti o pokožku používa už tisícky rokov: vďaka antibakteriálnym zložkám pomáha upokojiť aknóznu pokožku, prispieva k odstráneniu vyrážok. Okrem toho má tradične pozitívny účinok na rôzne zápaly kože, na liečbu psoriázy a ekzému.

 

Kvet levandule

INCI názov: Lavandula Angustifolia Flower

Levanduľa lekárska patrí pôvodne do flóry stredomorskej oblasti, v stredoveku sa nachádzala iba v záhradách kláštorov. Levanduľa je vyslovene aromatická, podľa väčšiny ľudí má príjemnú vôňu. Pri použití na aromaterapeutické účely zmierňuje stres, posilňuje nervy, má upokojujúci účinok, pomáha relaxovať.

 

Pupalkový olej

INCI názov: Oenothera Biennis Seed Oil

Pupalkový olej, lisovaný z čiernych semienok rastliny, je mimoriadne vzácna tekutina bohatá na mastné kyseliny. Obsahuje viac ako 74 % kyseliny linolovej, v menšom množstve kyselinu olejovú (esenciálne mastné kyseliny, inak nazývané nesýtené mastné kyseliny, ktoré si organizmus nedokáže vyprodukovať, pričom sú pre jeho správne fungovanie nevyhnutné organické zlúčeniny). Obsahuje aj kyseliny gama-linolénovú (nemýľme si ju s kyselinou alfa-linolénovou, ktorá je vlastne omega-3 mastná kyselina), ktorá je nenahraditeľná, viacnásobne nesýtená mastná kyselina, ktorá sa v ľudskom organizme netvorí, avšak je zložkou bunkovej steny. Ak je jej málo, naruší sa rovnováha hladiny vody, vedie k dehydratácii, tvorbe vrások, alergii, dokonca môže viesť aj ku vzniku ekzému.

 

Liposomatický peptid aktivujúci kmeňové bunky

INCI názov: Hydrolyzed Pea Protein

Živé bunky sú pluripotentné (účinné z viacerých hľadísk, viac vrstvové) bunky, pretože sú schopné rozdeliť na tvorbu akýchkoľvek tkanív. Naša pokožka sa už od narodenia stretáva s vonkajšími a vnútornými škodlivými vplyvmi, ktorých nahromadenie pribúdajúcim vekom sťažuje schopnosť buniek obnoviť sa. Hydrolyzovaný hrachový proteín je schopný zvýšiť aktivitu živých buniek nachádzajúcich sa vo vrchných vrstvách pokožky, ak sú aj podmienky vhodné, môže sa zlepšiť konzistencia, vzhľad pokožky. Je v plnej miere rastlinného pôvodu (je jedlý), nemá negatívny vedľajší účinok.

 

Makadamiový olej

INCI názov: Macadamia Ternifolia Seed Oil

Jeho pravidelným používaním sa môže pokožke navrátiť pružnosť, pevnosť. Spomaľuje procesy starnutia. Vyživuje, hydratuje, vyhladzuje suchú, namáhanú pokožku. Rýchlo sa vstrebáva, na pokožke nezanecháva pocit mastnoty. Zmierňuje zápal, preto sa vyslovene odporúča na citlivú pokožku so sklonom ku vzniku zápalov, alebo na podráždenú pokožku. Je to exkluzívny telový olej. Je populárny aj v aromaterapii. Môže sa používať aj na odličovanie. Môže pomôcť pri odstraňovaní tehotenských čiar (strií). Je osožný nielen pre pokožku, ale aj pre vlasy, prirodzenú pomoc poskytne aj ako zábal na vlasy alebo na ošetrovanie končekov vlasov.

 

Prášok z mandľových jadier

INCI názov: Prunus Amygdalus Dulcis Shell Powder / Prunus Amygdalus Dulcis Bark Powder

Prášok vyrobený z mandľových jadier šetrne odstráni z povrchu kože odumreté bunky, čím pokožke zabezpečí lepšie prekrvenie. Je to jemný mechanický peeling, je vhodný na liečbu alebo prevenciu vzniku silného olupovania kože, alebo olupovania tvoreného vo fľakoch.

 

Mandľový olej

INCI názov: Prunus Amygdalus Dulcis Oil

Olej z mandle obyčajnej sa získava z plodu rastliny, preto prirodzene vo veľkom množstve obsahuje mastné kyseliny a vitamíny A, B1, B2, B6 a E. Nakoľko sa ľahko vstrebáva, je vhodný sa suchý, unavený, alebo zapálený typ pleti, aby sa im navrátila hebkosť. Má mierny hydratačný účinok a vďaka vyššie spomenutým látkam je schopný obnoviť, zlepšiť kvalitu pleti. Môže sa obnoviť hladký, prirodzene lesklý povrch kože.

 

Včelí vosk

INCI názov: Cera Alba

Tradícia používania včelieho vosku je dlhá tisícky rokov, okrem iného ním zabezpečovali hydroizoláciu domov, dokonca ho používali aj na prenos informácií. V kozmetike sa používa na zachovanie hydratácie pokožky, a tiež poskytuje priestor na udržanie čistoty pórov. Jeho schopnosť zvýšiť konzistenciu sa prejavuje tak, že našim produktom poskytuje väčšiu hustotu, pričom na pleti tvorí iba ľahký a hodvábny film.

 

Výťažok z medu

INCI názov: Hydroxypropyltrimonium Honey

Použitie surového medu na skrášľujúce účely má viac sto rokov dlhú minulosť vďaka hydratačnému účinku, ale nakoľko vo svojej prirodzenej forme má vysokú viskozitu, je to hustá, ťažko roztierateľná látka, jeho hydratačný účinok nie je príliš vysoký. Práve z tohto vyplýva, že sa v rôznych kozmetických prípravkoch používa vo veľmi malom množstve. Avšak medová “esencia“, ktorú používame v našich produktoch, disponuje všetkými výbornými vlastnosťami medu bez vedľajších účinkov. Je preukázané, že je schopná viazať vlhkosť vzduchu, a preto (dvakrát!) lepšie hydratuje pleť ako glycerín. Výhodou produktu je aj to, že má katiónový (kladný) náboj, preto sa dobre stotožňuje s prirodzene aniónovým (negatívnym) nábojom pokožky a vlasov. Po použití nezanecháva suchý, ani lepkavý pocit, a tiež znižuje na pokožke a vlasoch nahromadenú statickú elektrinu. Vďaka malej molárnej hmotnosti a malým rozmerom je schopná preniknúť do hlbších vrstiev vlasov, čím pomáha zachovať ich lesk. Vlasy budú po jej použití ľahšie rozčesateľné.

 

Slnečnicový olej

INCI názov: Helianthus Annuus Seed Oil

Slnečnicový olej je bohatý na vitamín E, čiže je vynikajúcim zdrojom antioxidantov. Má ľahkú konzistenciu, preto ju pokožka ľahko vsiakne. Neupcháva póry. Regeneruje a pomáha, aby ostala pokožka hydratovaná. Môže mať blahodarný účinok na suchú, dehydrovanú pleť.

 

Rastlinné oleje

INCI názov: Olus Oil

V chémii sa mastnými kyselinami volajú tie (mono)karboxylové kyseliny, ktoré sú hlavnou zložkou tukov alebo olejov rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ktoré obsahujú dlhšie, otvorené, nerozvetvené reťazce nasýtených alebo nenasýtených alifatických uhlíkových reťazcov. I keď sa za mastné kyseliny považujú aj celkom krátke karboxylové kyseliny (napríklad kyselina maslovú so 4 atómami uhlíka), mastné kyseliny získané z prírodných tukov a olejov obsahujú minimálne 8 atómov uhlíka. Prirodzene sa vyskytujúce mastné kyseliny sú spravidla zložené z párneho počtu atómov uhlíka, pretože k ich biosyntéze je schopný prepravovať acetyl-koenzým acetátové skupiny s 2 atómami uhlíka (kyselina octová). Mastné kyseliny s glycerínom tvoria triglyceridy, a tým tvoria prírodné tuky a oleje. Takto nachádzame mastné kyseliny v prírode, v živočíšnych a rastlinných organizmoch, väčšinou vo viazanom stave, ako zložky esterov (triglyceridov). Esenciálne mastné kyseliny, inak nazývané aj nenasýtené mastné kyseliny, organizmus nie je schopný produkovať, pritom na jeho správne fungovanie sú to nevyhnutné organické zlúčeniny.

 

Olivový olej

INCI názov: Olea Europaea Oil Unsaponifiables / Hydrogenated Olive Oil

Olivový olej je známy predovšetkým vďaka jeho účinkom pri stravovaní, pritom je vhodný aj na použitie na kozmetické účely. Olivový olej je tvorený z mastných kyselín, sú medzi nimi (v malom množstve) sýtené, ale hlavne mono alebo polynenasýtené mastné kyseliny. Pri starostlivosti o pokožku sa vyznačuje hlavne dvomi významnými vlastnosťami. Jednak je antioxidantom, zmierňuje devastačný účinok voľných radikálov na bunky, na druhej strane pomáha zachovať hydratovanosť pleti, nakoľko sa pomerne dobre riedi s vodou, môže pomôcť uchovať vlhkosť v pokožke.

 

Výťažok z papriky

INCI názov: Capsicum Frutescens Resin

Kapsaicín [C18H27NO3] je živicový materiál získaný z plodu papriky. Svoj počiatočný účinok vyvinie aktiváciou receptorov bolesti, ktoré sa nachádzajú v pokožke, čo sa pri uvoľnení vazoaktívnych neuropeptidov prejaví začervenaním pokožky a bodavým pocitom. V pokožke sa zlepší prekrvenie, čím sa zvýši látková výmena pokožky a tento priaznivý kozmetický účinok sa môže využiť okrem iného počas liečby celulitídy a odstraňovaní tukových vrstiev. Jeho mechanizmus účinku spôsobuje lokálne znecitlivenie kože, preto je pri jeho používaní opatrnosť na mieste.

 

Azeloglicina

INCI názov: Potassium Azeloyl Diglycinate

Prírodná účinná látka vyrobená z kyseliny azeloovej a glycínu: hydratuje, zlepšuje tón a textúru pleti, normalizuje činnosť mazových žliaz, zabezpečuje pleti rovnomerný vzhľad.

 

Ricínový olej

INCI názov: Ricinus Communis Seed Oil

Olej získaný zo semien rastliny ricín obsahuje približne 40-60% triglyceridov, z ktorých väčšina je kyselina ricínová, ktorá je mononenasýtená mastná kyselina. Esenciálne mastné kyseliny, inak nazývané nenasýtené mastné kyseliny, organizmus nedokáže produkovať, pritom na jeho správne fungovanie sú to nevyhnutné organické zlúčeniny. Okrem toho má z klinického hľadiska potvrdený protizápalový účinok.

 

Ryžový škrob

INCI názov: Oryza Sativa Starch

Ryžový škrob je polysacharid (veľká molekula sacharidov viazaná glykozidickou väzbou zložená z väčšieho množstva monosacharidov), väčšinou sa používa v potravinárstve, dokonca je dôležitou surovinou aj pri výrobe papiera (adhezív – lepidlo). V kozmetických prípravkoch sa používa ako náhrada za mastenec (talkum), nakoľko pleti dodáva taký istý matný vzhľad, avšak na rozdiel od mastenca nevsiaka vodu z pokožky.

 

Ryžový prášok

INCI názov: Oryza Sativa Powder

Ryžový prášok je v Ázii najširšie používaná kozmetická zložka. Dlhodobo znižuje množstvo mazu na pleti, ochrannú vrstvu pokožky udržuje hydratovanú, pričom pleti zabezpečuje matný vzhľad. Pomáha dosiahnuť zdravo sviežu, žiarivú pleť, zabezpečuje mladistvý vzhľad.

 

Rozmarínový olej

INCI názov: Rosmarinus Officinalis Oil

Esenciálnemu oleju z rozmarínu pripisujú v ľudovom liečiteľstve okrem iného upokojujúci účinok, schopnosť zlepšiť prekrvenie, tlmiť bolesť a zápal, sťahujúci a protiinfekčný účinok. Z najdôležitejších účinkov esenciálneho oleja je potrebné vyzdvihnúť jeho schopnosť spôsobiť začervenanie kože (zvyšuje prekrvenie v podkožných vrstvách), antimikrobiálny, protizápalový účinok a schopnosť uvoľňovať svaly. Používa sa aj ako prísada do kúpeľov na posilnenie nervov, stimuláciu.

 

Bambucké maslo

INCI názov: Butyrospermum Parkii Butter

Bambucké maslo používané v našich výrobkoch pochádza výlučne zo stromov v Africkom tropickom pásme. Je to mastná látka získaná z orechových plodov stromu karité/shea (vyslov: sí, síöh). Nielen kvôli jeho zloženiu, ale aj kvôli obsahu vitamínov A a E a esenciálnym (nenasýtené, omega-3,6) mastným kyselinám je vhodné na použitie v kozmetickom priemysle. Pretože v skutočnosti je tvorené z mastných kyselín, môže prispieť k zachovaniu vlhkosti pokožky. Vitamíny A a E sú známe svojou schopnosťou viazať radikály, môžu poskytnúť účinnú pomoc po spálení slnkom, dokonca môžu znamenať účinné zmiernenie aj pri zápalových ťažkostiach. Jeho (pravidelné) používanie sa odporúča pri aknóznej pleti, ekzéme a psoriáze. Vitamín F skutočne v sebe zahŕňa esenciálne mastné kyseliny (nezodpovedá presne pojmu vitamín, pretože esenciálne mastné kyseliny potrebuje telo vo veľkom množstve), ktorý sa skladá z 2 hlavných nenasýtených mastných kyselín, z omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Esenciálne (nenasýtené) mastné kyseliny organizmus nedokáže produkovať, avšak pre jeho správne fungovanie sú to nevyhnutné látky. Nedostatok “vitamínu F” sa rýchlo prejaví nadmernou suchosťou pleti, ťažkým hojením, dokonca aj vo forme ekzému.

 

Sophorolipid - účinná látka proti akné

INCI názov: Candida Bombicola/Glucose/Methyl Rapeseedate Ferment

Ecocertom uznávaná, prírodná zložka. Táto účinná látka je glykolipid, ktorá sa vyrába biochemickou metódou s hubou Candida bombicola. Kontroluje produkciu mazu v mazových žľazách, vďaka čomu pomáha odstrániť lesk mastnej pleti. Je výborná pre tých, u ktorých sa nadprodukcia mazu prejavuje hlavne v T - zóne (v oblasti čela, nosa a brady). Účinná látka bojuje aj proti baktériám, ktoré spôsobujú vznik vyrážok.

 

Sóda bikarbóna

INCI názov: Sodium Bicarbonate

Pomáha pri odstránení odumretých buniek. Zmäkčuje pokožku, ktorá je následne hladká s výrazom sviežosti.

 

Olej z hroznových jadierok

INCI názov: Vitis Vinifera Seed Oil

Olej z hroznových jadierok je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny (esenciálne mastné kyseliny, iným menom nenasýtené mastné kyseliny, ktoré organizmus nedokáže produkovať, avšak z hľadiska jeho správneho fungovania sú nevyhnutné), ako je kyselina linolová (70%) a kyselina olejová (15% ), ako aj vitamín E (tokoferol). Tento olej je riedky, ľahko tečúci, dobre sa vstrebáva, preto je vhodný pre kozmetické účely, necháva po sebe hodvábny dotyk, a pomáha pri udržaní vlhkosti pokožky.

 

Čajovníkový olej

INCI názov: Melaleuca Alternifolia Oil

Olej z čajovníka je relatívne nová látka, čo sa počiatku jeho používania týka. Pochádza z Austrálie a výskumy jeho účinkov začal v dvadsiatych rokoch 20. storočia chemik v Sydney, a dospel k prekvapujúcim výsledkom. Až k takým, že počas II. svetovej vojny ho používali na liečbu rán austrálskych a britských vojakov, ako prírodné antiseptikum. Za tento účinok je najviac zodpovedná látka, ktorú v relatívne veľkom množstve obsahuje čajovníkový olej - terpinen-4-ol - terpénová zlúčenina. Je vhodný na zapálenú, infikovanú oblasť pokožky vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam.

 

Kyseliny mliečna

INCI názov: Lactic Acid

Patrí medzi alfa-hidroxykyselny. Jej úlohou je vytváranie prirodzenej pH hodnota pokožky a kyselinového plášťa., ktorý zohráva významnú úlohu pri obrane proti patogénom. Má hydratujúci účinok. V našich kozmetických produktoch, priateľských k pokožke, pomocou kyseliny mliečnej nastavujeme pH podobné pokožke.

 

Morské bahno

INCI názov: Maris Limus Extract

Morské bahno má silný čistiaci účinok, pretože je schopné viazať nečistoty v bunkách a tým dodávať minerálne látky do pokožky, napr. horčík a iné stopové prvky. Čistí póry a pomáha odstraňovať prebytočný maz.

 

Morská soľ

INCI názov: Maris Sal

Morská soľ nie je obyčajný chlorid sodný (NaCl), tj kamenná soľ, ale obsahuje mnoho cenných mikro a stopových prvkov, vrátane iónov vápnika, horčíka a železa. Vďaka ich spoločnému účinku zlepšujú metabolizmus buniek a zvyšujú zásobovanie kyslíkom. Tiež regulujú produkciu mazu, čo je zvlášť užitočné pre ľudí s mastnou pleťou.

 

Urea

INCI názov: Hydroxyethyl Urea

Organická zlúčenina s obsahom dusíka. V kozmetických prípravkoch sa používa špeciálne vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku ako zvlhčovač. Biologicky sa úplne odbúra, takže nezanecháva žiadny lepivý pocit za sebou, zatiaľ čo je schopná viazať vo forme vlhkosti až 82% vlastnej hustoty (toto sa počíta za vysoký pomer, glycerol má iba 34% ), čím pomáha upraviť vlhkosť dotknutej oblasti pokožky. Zvýšenie obsahu vlhkosti pokožky priamo súvisí so zlepšením pružnosti pokožky, čo zabezpečuje príjemný dotyk a vzhľad pokožky. Je potrebné poznamenať, že samotná vlhkosť nepostačuje pre udržanie pružnosti a zdravého vzhľadu, dáva len priestor pre reakciu, aby sa potrebné procesy výmeny bunečných látok uskutočnili určite v určenom čase, takže pomáha nepriamo.

 

Výťažok z pagaštanu konského

INCI názov: Aesculus Hippocastanum Seed Extract

Extrakt získaný z pagaštanu konského obsahuje účinnú látku escint, ktorá je organickou zlúčeninou s dokázanými klinickými účinkami. V ľudovom liečiteľstve sa používa na liečbu slabých obehových stavov, ťažkostí vyplývajúcich z opuchov a zápalov. Prispieva k udržaniu pevnosti cievnych stien.

 

Výťažok zo smrekovca

INCI názov: Galactoarabinan

Výťažok z plodov smrekovca - Larix laricina, rastúceho iba v severozápadnej Severnej Amerike - to je galaktoarabinan. Je to vlastne polysacharid (molekula cukru z 2 alebo viacerých molekúl uhľohydrátu), o ktorom sa v priebehu výskumov zistilo, že je obzvlášť vhodný na kozmetické použitie. Je dokázané, že podporuje tvorbu nových kožných buniek, podporujúc tak uvoľňovanie odumretých kožných buniek na povrch kože. V podstate tak zmierňuje jemné vrásky. Okrem toho, že schopnosť nových buniek viazať vodu je vyššia, ako tých starších, má aj prirodzené hydratačné funkcie.

 

Výťažok zo zelenej kávy

INCI názov: Coffea Arabica Seed Extract

Tento druh kávy pôvodom z Etiópie, nazýva sa aj divou kávou, druhy kávy, ktoré sa dnes používajú na konzumáciu, sú už výsledkom kríženia jednotlivých druhov. Plodom je kávový bôb, z ktorého sa extrakt vyrába. Obsahuje značné množstvo kofeínu (C8H10N4O2), ktorý má antioxidačné vlastnosti, resp. protizápalové účinky, znižuje začervenanie, stimuluje funkcie biologicky aktívnych oblastí, pretože vďaka svojmu účinku uvoľňuje hladké svalstvo, čím rozširuje krvné cievy.

 

Výťažok zo zeleného čaju

INCI názov: Camellia Sinensis Leaf Extract

Čaj môže v skutočnosti dorásť do výšky stromu. Pochádza z Indie a Číny. Zelený čaj sa od čierneho čaju líši v tom, že neprechádza fermentačným procesom, látky s prospešným účinkom, ktoré obsahuje si udrží v prírodnej forme. Obsahuje flavonoidy, okrem iného aj katechíny a taníny, najvýznamnejšou látkou je epigallocatechin-3-gallate, organická zlúčenina obsahujúca prstenec troch aróm. Zlúčenina je jedným z najsilnejších antioxidantov, a toho času prebieha výskum ohľadom jeho použitia v boji proti rakovine. Ďalšie vlastnosti: sťahuje rany, póry, zabraňuje zápalom, čistí a dezinfikuje, reguluje tvorbu mazu.

 

Výťažok zo šalvie

INCI názov: Salvia Officinalis Leaf Extract

Liečivá rastlina snáď s najdlhšou minulosťou použitia, ktorej účinky boli zdokumentované. Významné vlastnosť: antibakteriálna, znižuje zápal, antioxidačná, sťahujúca - rany, a zabraňuje poteniu.