Tieto stránky využívajú súbory cookies. Prečítajte si informácie o tom, že ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Ako sa starať o mastnú pleť?

Ako sa starať o mastnú pleť?
Čo znamená mať mastnú pleť a ako ju rozpoznáte?
Udržať mastnú pokožku na uzde je dosť ťažké, pretože mastná pleť najčastejšie vzniká vplyvom nejakej hormonálnej zmeny.
Tvorbu kožného mazu reguluje hormón nazývaný androgén. Ak sa z nejakého dôvodu naruší hormonálna rovnováha, zvýši sa tvorba kožného mazu. Vtedy sa póry rozšíria, pretože chcú vytvoriť priestor na voľný „odtok“ zvýšeného množstva tuku. Často sa stáva, že vnútro póru pri náhlej zmene zhrubne, čo spôsobí, že sa maz nedokáže uvoľniť, nahromadí sa a spôsobí vznik čiernych/bielych bodiek.

Ak si nie ste istí či máte mastnú pleť, tak vám pomôžeme zistiť na základe nasledovných príznakov:
•    Pleť sa leskne už 1-2 hodinách po umytí.
•    Make-up sa rozmaže alebo steká priamo z tváre.
•    Na najmastnejších miestach tváre sa často objavia čierne bodky, biele bodky alebo vyrážky.  
•    Póry sú viditeľne väčšie, najmä okolo nosa, brady a čela.

Dôležité pravidlá:
Dráždivé alebo vysušujúce zložky kozmetických prípravkov zhoršujú stav mastnej pleti, pretože podporujú tukové bunky v produkcii ešte väčšieho množstva kožného mazu. Preto odporúčame, aby ste sa takýmto produktom vyhýbali, pokiaľ nechcete, aby zlepšenie trvalo iba chvíľu. Kozmetické prípravky, ktoré trocha štípu, napr. mentol, mäta, eukalyptus a citrón, alebo obsahujú alkohol, prinášajú síce krátkodobý pocit sviežosti, avšak z dlhodobého hľadiska majú na pleť nepriaznivé účinky.

Ako sa teda starať o mastnú pleť?

Nasledujúce kroky vám pomôžu znížiť tvorbu kožného mazu a akné, a zmenšiť póry.


1.    Odličovanie
2x denne: ráno a večer. Používajte jemný, vodou umývateľný odličovač, napr. hydratačné pleťové mlieko. Zvoľte taký, ktorý je vyrobený z prírodných zložiek a neobsahuje takú zložku ako SLS, ktorá pokožku vysušuje.


2. Tonizácia
Zložky v pleťových tonikách pomáhajú v prirodzenej obnove pleti, v normalizovaní rozšírených pórov, v znížení zápalov, v odstránení odumretých kožných buniek alebo v čistení pleti od make-upu, ktorý tiež môže upchať póry.


3. Exfoliácia
Ak máte mastnú pleť, potom je exfoliácia veľmi dôležitá. Je to preto, že jednou z charakteristík mastnej pokožky je, že odumreté bunky tvoria ďalšiu vrstvu na povrchu pokožky, a tým ovplyvňujú veľkosť a tvar pórov. Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je exfoliácia. Dobrý peeling pomôže vyčistiť a normalizovať upchaté a / alebo rozšírené póry, znížiť počet čiernych bodiek, vyrážok a dosiahnuť hladší a rovnomernejší povrch pokožky.
Na mastnú pleť je najúčinnejší chemický peeling – napríklad s obsahom AHA kyselín, lebo odstráni odumreté kožné bunky a kožný maz nielen z vonkajšej vrstvy kože, ale preniká aj do pórov, pomáha vyčistiť maz zachytený v póroch. Ďalej zosvetľuje červenohnedé škvrny, ktoré zostali po akné, a vďaka protizápalovému účinku minimalizuje podráždenie, čím prispieva k zníženiu nadmernej tvorby kožného mazu.


4. Hydratácia
Mimoriadne dôležitá je správna a dostatočná hydratácia pleti. Vynikajúcim riešením môže byť napr. ľahký pleťový gél alebo pleťové sérum. Nikdy nepoužívajte produkty s obsahom komedogénnych látok (spôsobujú upchávanie mazových žliaz a môžu viesť až k zápalovým procesom). Odporúčame používať regeneračné krémy s vysokým obsahom antioxidantov s účinnými látkami podporujúce procesy bunkovej komunikácie.